Msza Wszech Czasów
Cena regularna:
towar niedostępny

Opis
Arcybiskup Marcel Lefebvre
Msza Wszech Czasów
"Być może już jutro w gazetach pojawi się informacja o potępieniu nas. Po uroczystości dzisiejszych święceń kapłańskich jest to całkiem możliwe. Ja sam prawdopodobnie zostanę suspendowany; tych młodych ludzi spotka nieuregulowany status, który w zasadzie uniemożliwi im odprawianie Mszy św. W obliczu takiego ryzyka odwołuję się do świętego papieża Piusa V, który w swej bulli Quo primum raz na zawsze ustanowił, że żaden kapłan, obojętne kim jest, nie może nigdy zostać ukarany za to, że odprawia tę Mszę. Dlatego też, gdyby sprawa zaszła tak daleko, ta kara, owa ekskomunika, byłaby nieważna, ponieważ pozostawałaby w sprzeczności z tym, co św. Pius V uroczyście raz na zawsze ogłosił w swej bulli: że nigdy, w żadnym czasie, nie można karać kapłana za to, że odprawia tę Mszę św. Dlaczego? Dlatego, że ta Msza św. została kanonizowana przez św. Piusa V. Papież nie może unieważnić tej kanonizacji. Papież może wprowadzić nowy ryt, ale nie może unieważnić kanonizacji. Nie może on zabronić Mszy św., która jest kanonizowana. Gdy papież kanonizował jakiegoś świętego, wówczas nie mógł przyjść nowy papież i oświadczyć, że ów święty odtąd przestaje być świętym. To niemożliwe. A zatem, ponieważ ta Msza św. została kanonizowana przez świętego papieża Piusa V, możemy ją odprawiać zupełnie spokojnie i bezpiecznie; a nawet być pewni tego, że przez odprawianie tej Mszy wyznajemy naszą wiarę, że przez to umacniamy naszą wiarę i wiarę powierzonych nam wiernych. Ta Msza św. jest najlepszym środkiem umacniania wiary. Dlatego za chwilę udzielimy święceń kapłańskich."
Arcybiskup Marcel Lefebvre przez całe życie wyrażał zachwyt nad niewyczerpanymi bogactwami, które nasz Pan Jezus Chrystus pozostawił swojemu Kościołowi w testamencie, mówiąc do apostołów: To czyńcie na moją pamiątkę. Ten szczyt miłości, odnawiany codziennie na naszych ołtarzach stał się centrum jego życia i apostolatu. Abp Lefebvre był przekonany, że Msza św. jest sercem Kościoła. Głosił więc rozliczne kazania, rekolekcje i wykłady duchowe, przekazując zawsze miłość do świętej ofiary Mszy. Aby móc lepiej rozważać to wielkie misterium, zebraliśmy w tym tomie liczne fragmenty jego mów oraz pism, które po połączeniu i pogrupowaniu, tworzą bardzo bogaty komentarz do liturgii Mszy św., jej istoty, struktury, poszczególnych tekstów liturgicznych, gestów kapłana czy też przedmiotów kultu. Ich lektura pozwoliła na nowo odkryć ów skarbiec którym jest święta ofiara Mszy, skarbiec dla wielu ukryty.
Książka jest prawdziwą duchową podróżą poprzez niezwykłą rzeczywistość katolickiej Mszy Świętej wszech czasów – po Vaticanum II powszechnie w Kościele odrzuconej i skazanej na zapomnienie. Abp Marcel Lefebvre przez całe życie wyrażał zachwyt nad niewyczerpanymi bogactwami, które Pan nasz, Jezus Chrystus, pozostawił swojemu Kościołowi w testamencie, mówiąc do apostołów: To czyńcie na moją pamiątkę. Ten szczyt miłości, odnawiany obecnie codziennie w nieskazitelny sposób na ołtarzach kościołów i kaplic Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, stał się centrum jego życia i apostolatu. Abp Lefebvre był przekonany, że Msza św. jest sercem Kościoła. Głosił więc rozliczne kazania, rekolekcje i wykłady duchowe, przekazując zawsze miłość do świętej ofiary Mszy. Tworząc w 1970 r. Bractwo Kapłańskie św. Piusa X, stowarzyszenie „życia wspólnego bez ślubów, w tradycji zgromadzeń misyjnych”, abp Marcel Lefebvre kierował się „naglącą koniecznością formowania gorliwych i wielkodusznych kapłanów”, ponieważ przywiązywał ogromną wagę do prawdziwie katolickiej formacji księży. Doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że głęboka miłość kapłanów do Mszy Świętej jest najpiękniejszym wyrazem „służby Kościołowi rzymskiemu”. W niniejszym tomie zebrano liczne fragmenty mów oraz pism Arcybiskupa i pogrupowano je w dwóch częściach. W pierwszej poznajemy istotę i strukturę poszczególnych części Mszy w rycie rzymskim, znaczenie i piękno poszczególnych tekstów liturgicznych, gestów kapłana i przedmiotów używanych do liturgii. Część druga zawiera analizę krytyczną Novus Ordo Missae papieża Pawła VI, proroczo wskazując na zgubne dla wiary katolickiej skutki jej wprowadzenia do praktyki Kościoła.
Dodatkowe informacje:
Wydawnictwo Te Deum
Autor: Arcybiskup Marcel Lefebvre
Oprawa twarda z obwolutą
Liczba stron: 436
Format: 175x220 mm
ISBN: 9788366774612